By Neil Leverett

  • Updated list of every Team GB medalist during Tokyo 2020
  • Target of 45-70 medals set by UK Sport before Olympics achieved
  • Total of 22 golds for GB; 65 medals in total
TOKYO, JAPAN – Keep up to date with Team GB success this summer with Britwatch Sport’s updated list of who has won what during Tokyo 2020.

 

Running totals:  GOLD 🥇 22   SILVER 🥈 21   BRONZE 🥉 22

 

Artistic Gymnastics

Men’s Pommel Horse – Max Whitlock – GOLD 🥇

Women’s team – Amelie Morgan, Jessica Gadirova, Jennifer Gadirova, Alice Kinsella – BRONZE 🥉

Embed from Getty Images

 

Athletics

Women’s 1500m – Laura Muir – SILVER 🥈

Women’s 800m – Keely Hodgkinson – SILVER 🥈

Men’s 4 x 100m relay – CJ Ujah, Zharnel Hughes, Richard Kilty, Nethaneel Mitchell-Blake – SILVER 🥈

Women’s 4 x 100m relay – Asha Philip, Imani-Lara Lansiquot, Dina Asher-Smith, Daryl Neita – BRONZE – 🥉

Women’s pole vault – Holly Bradshaw – BRONZE 🥉

Men’s 1500m – Josh Kerr – BRONZE 🥉

Embed from Getty Images

 

Boxing

Men – Flyweight – Galal Yafai – GOLD 🥇

Women – Middleweight – Lauren Price – GOLD 🥇

Men – Welterweight – Pat McCormack – SILVER 🥈

Men – Light Heavyweight – Ben Whittaker – SILVER 🥈

Men – Super Heavyweight – Frazer Clarke – BRONZE 🥉

Women – Featherweight – Karriss Artingstall – BRONZE 🥉

 

Canoe Slalom

Women – Mallory Franklin – SILVER 🥈

 

Canoe Sprint

Men’s K1 kayak 500m – Liam Heath – BRONZE 🥉

Embed from Getty Images

 

Cycling BMX Freestyle

Women’s Park – Charlotte Worthington – GOLD 🥇

Men’s Park – Declan Brooks – BRONZE 🥉

Embed from Getty Images

 

Cycling BMX Racing

Women – Bethany Schriever – GOLD 🥇

Men – Kye Whyte – SILVER 🥈

 

Cycling Mountain Bike

Men – Tom Pidcock – GOLD 🥇

Embed from Getty Images

 

Cycling Track

Men’s keirin – Jason Kenny – GOLD 🥇

Women’s madison – Laura Kenny, Katie Archibald – GOLD 🥇

Men’s omnium – Matt Walls – GOLD 🥇

Men’s madison – Matt Walls, Ethan Hayter – SILVER 🥈

Men’s Team sprint – Jason Kenny, Jack Carlin, Ryan Owens – SILVER 🥈

Women’s Team pursuit – Laura Kenny, Katie Archibald, Neah Evans, Josie Knight – SILVER 🥈

Men’s sprint – Jack Carlin – BRONZE 🥉

Embed from Getty Images

 

Diving

Men’s synchro 10m platform – Tom Daley, Matty Lee – GOLD 🥇

Men’s 10m platform – Tom Daley – BRONZE 🥉

Men’s 3m springboard  – Jack Laugher – BRONZE 🥉

Embed from Getty Images

 

Equestrian

Team Eventing – Tom McEwen, Laura Collett, Oliver Townend – GOLD 🥇

Individual Jumping – Ben Maher – GOLD 🥇

Individual Eventing – Tom McEwan – SILVER 🥈

Team Dressage – Carl Hester, Charlotte Fry, Gareth Hughes, Charlotte Dujardin – BRONZE 🥉

Individual Dressage – Charlotte Dujardin – BRONZE 🥉

Embed from Getty Images

 

Hockey

Women – Maddie Hinch, Hollie Pearne-Webb, Lily Owsley, Anna Toman, Laura Unsworth, Sarah Jones, Susannah Townsend, Sarah Robertson, Ellie Rayer, Issy Petter, Leah Wilkinson, Giselle Ansley, Hannah Martin, Fiona Crackles, Shona McCallin, Grace Balsdon – BRONZE 🥉

 

Judo

Women – -52kg – Chelsie Giles – BRONZE 🥉

Embed from Getty Images

 

Modern Pentathlon

Women – Kate French – GOLD 🥇

Men – Joe Choong – GOLD 🥇

 

Rowing

Men’s quadruple sculls – Harry Leask, Angus Groom, Tom Barras, Jack Beaumont – SILVER 🥈

Men’s eight – Josh Bugajski, Jacob Dawson, Tom George, Moe Sbihi, Charles Elwes, Oliver Wynne-Griffith, James Rudkin, Tom Ford, Harry Fieldman – BRONZE 🥉

Embed from Getty Images

 

Sailing 

Finn – Giles Scott – GOLD 🥇

Men’s Skiff 49er – Stuart Bithell, Dylan Fletcher – GOLD 🥇

Women’s 470 – Hannah Mills, Eilidh McIntyre – GOLD 🥇

Mixed Multihull – John Gimson, Anna Burnet – SILVER 🥈

Women’s Windsurfer – RS:X – Emma Wilson – BRONZE 🥉

 

Shooting

Men’s trap – Matthew Coward-Holley – BRONZE 🥉

 

Skateboarding

Women’s Park – Sky Brown – BRONZE 🥉

 

Swimming

Men’s 100m breaststroke – Adam Peaty – GOLD 🥇

Men’s 200m freestyle – Tom Dean – GOLD 🥇, Duncan Scott – SILVER 🥈

Men’s 4 x 200m freestyle relay – Matt Richards, Adam Peaty, James Guy, Tom Dean – GOLD 🥇

Mixed 4 x 100m medley relay – Kathleen Dawson, Adam Peaty, James Guy, Anna Hopkin – GOLD 🥇

Men’s 4 x 100m medley relay – Luke Greenbank, Adam Peaty, James Guy, Duncan Scott – SILVER 🥈

Men’s 200m IM – Duncan Scott – SILVER 🥈

Men’s 200m backstroke – Luke Greenbank – BRONZE 🥉

Embed from Getty Images

 

Taekwondo

Men – -68kg – Bradly Sinden – SILVER 🥈

Women – -67kg – Lauren Williams – SILVER 🥈

Women – +67kg  – Bianca Walkden – BRONZE 🥉

 

Trampoline Gymnastics

Women – Bryony Page – BRONZE 🥉

Embed from Getty Images

 

Triathlon

Mixed relay – Jess Learmonth, Jonny Brownlee, Georgia Taylor-Brown, Alex Yee – GOLD 🥇

Men – Alex Yee – SILVER 🥈

Women – Georgia Taylor-Brown – SILVER 🥈

 

Weightlifting

Women -+87kg – Emily Campbell – SILVER 🥈

 

Follow Britwatch Sports for the best coverage of Tokyo 2020.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.