By Ros Satar

  • ATP Antwerp
  • ATP Moscow
  • ATP Stockholm
  • WTA Moscow
  • WTA Luxembourg
Latest Tennis Results – Full main draw singles results from ATP & WTA tournaments this week, plus our quick hits of the day’s action.

 

-Latest player gear | Pro:Direct Tennis Shop-

Buy the latest gear from the top players from the Pro:Direct Tennis Shop and check out their 80% off sale on selected tennis equipment now on

Buy the latest gear from the top players from the Pro:Direct Tennis Shop and check out their range of Players’ kits.
Click to buy via Britwatch Sports

 

ATP Antwerp Results & Quick Hits

Gael Monfils, ATP Doha 2018

Photo by NOUSHAD THEKKAYIL/EPA-EFE/REX/Shutterstock |
Gael Monfils, ATP Doha 2018

  • Antwerp returns for its fourth edition
  • Top seed is Gael Monfils, last year’s runner-up on his debut at the tournament
  • Defending champion Kyle Edmund received a qualifying wildcard, and lost in the first round
R1 14-Oct
G Pella [5] (ARG) 57 64 76(2) P Gojowczyk (GER)
J-W Tsonga [6] (FRA) 63 64 L Sonego (ITA)

ORDER OF PLAY – Tuesday, 15 October 2019

CENTER COURT Matches Start At: 12:00 noon

Feliciano LOPEZ (ESP) vs Cameron NORRIE (GBR)

followed by

Soonwoo KWON (KOR) vs Richard GASQUET (FRA)

Not Before 4:30 pm

[Q] Kamil MAJCHRZAK (POL) vs [WC] Jannik SINNER (ITA)

Not Before 6:00 pm

Gilles SIMON (FRA) vs [PR] Steve DARCIS (BEL)

Not Before 7:30 pm

[PR] Andy MURRAY (GBR) vs [WC] Kimmer COPPEJANS (BEL)

 

COURT 1 Matches Start At: 12:00 noon

[Q] Gregoire BARRERE (FRA) vs Jan-Lennard STRUFF (GER) [7]

followed by

Federico DELBONIS (ARG) vs [Q] Marius COPIL (ROU)

Not Before 2:30 pm

After Suitable Rest

Oliver MARACH (AUT)/Jurgen MELZER (AUT) [3] vs Feliciano LOPEZ (ESP)/Jaume MUNAR (ESP)

followed by

After Suitable Rest

Soonwoo KWON (KOR)/Cameron NORRIE (GBR) vs Sander ARENDS (NED)/David PEL (NED)

followed by

Santiago GONZALEZ (MEX)/Aisam-Ul-Haq QURESHI (PAK) vs Lorenzo SONEGO (ITA)/Andrea VAVASSORI (ITA)

Not Before 7:00 pm

Ugo HUMBERT (FRA) vs [PR] Jozef KOVALIK (SVK)

 

ATP Moscow Results & Quick Hits

Daniil Medvedev in the fourth round of the US Open 2019, New York USA

Daniil Medvedev in the fourth round of the US Open 2019, New York USA | (Photo by Mike Stobe/Getty Images)

  • Man of the autumn swing Daniil Medvedev returns home along with defending champion Karen Khachanov as the top two seeds
R1 14-Oct
A Seppi (ITA) 36 76(2) 76(40 C Garin [5] (CHI)
L Rosol [Q] (CZE) 67(4) 76(7) 63 JI Londero (ARG)
A Mannarino [7] (FRA) 76(2) 60 D Dzumhur [Q] (BIH)

 

ORDER OF PLAY – TUESDAY, 15 OCTOBER 2019

CENTRE COURT Starting At: 11:00 am

ATP [Q] Artem DUBRIVNYY (RUS) vs Miomir KECMANOVIC (SRB) [8]

followed by

ATP [WC] Evgeny DONSKOY (RUS) vs Mikhail KUKUSHKIN (KAZ)

Not Before 2:30 pm

WTA Dayana YASTREMSKA (UKR) [5] vs Daria KASATKINA (RUS)

followed by

WTA Ons JABEUR (TUN) vs Veronika KUDERMETOVA (RUS)

Not Before 6:30 pm

ATP Alexander BUBLIK (KAZ) vs Andrey RUBLEV (RUS) [6]

Not Before 8:00 pm

WTA Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) vs Maria SAKKARI (GRE) [7]

 

COURT 1 Starting At: 11:00 am

WTA Timea BABOS (HUN) vs [Q] Kaia KANEPI (EST)

Not Before 12:30 pm

WTA [Q] Kirsten FLIPKENS (BEL) vs Natalia VIKHLYANTSEVA (RUS)

followed by

ATP Philipp KOHLSCHREIBER (GER) vs Pierre-Hugues HERBERT (FRA)

followed by

ATP Jeremy CHARDY (FRA) vs Nicolas JARRY (CHI)

followed by

WTA Kristina MLADENOVIC (FRA) vs Yulia PUTINTSEVA (KAZ)

 

COURT 2 Starting At: 11:00 am

ATP Roberto CARBALLES BAENA (ESP) vs Ricardas BERANKIS (LTU)

Not Before 12:30 pm

WTA [Q] Jana CEPELOVA (SVK) vs Ekaterina ALEXANDROVA (RUS) [8]

followed by

WTA Polona HERCOG (SLO) vs Katerina SINIAKOVA (CZE)

followed by

WTA [Q] Varvara GRACHEVA (RUS) vs Ajla TOMLJANOVIC (AUS)

followed by

ATP Ivo KARLOVIC (CRO) vs Aljaz BEDENE (SLO)

 

COURT 3 Starting At: 12:00 noon

ATP Nikola MEKTIC (CRO)/Franko SKUGOR (CRO) [1] vs Thomas FABBIANO (ITA)/Andreas SEPPI (ITA)

followed by

ATP Marcelo DEMOLINER (BRA)/Matwe MIDDELKOOP (NED) [4] vs Cristian GARIN (CHI)/John-Patrick SMITH (AUS)

followed by

ATP Romain ARNEODO (MON)/Hugo NYS (MON) vs Ricardas BERANKIS (LTU)/Juan Ignacio LONDERO (ARG)

 

ATP Stockholm Results & Quick Hits

  • It was a winning start for the new British No. 1 Dan Evans, who was taken the distance by Bernard Tomic.
R1 14-Oct
S Travaglia (ITA) 75 46 64 R Opelka [6] (USA)
D Evans [8] (GBR) 64 16 63 B Tomic (AUS)
J Tipsarevic [PR] (SRB) 62 64 C Moutet (FRA)

 

ORDER OF PLAY – Tuesday, 15 October 2019

CENTRE COURT Matches Start At: 12:00 noon

Radu ALBOT (MDA) vs Yoshihito NISHIOKA (JPN)

followed by

Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [5] vs John MILLMAN (AUS)

followed by

Sam QUERREY (USA) vs [Q] Dennis NOVAK (AUT)

Not Before 6:30 pm

[WC] Elias YMER (SWE) vs [LL] Yuichi SUGITA (JPN)

followed by

Filip KRAJINOVIC (SRB) vs Casper RUUD (NOR)

 

COURT 1 Matches Start At: 12:00 noon

Rohan BOPANNA (IND)/Divij SHARAN (IND) vs Dominic INGLOT (GBR)/Austin KRAJICEK (USA)

followed by

Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI)/Tristan-Samuel WEISSBORN (AUT) vs

Ivan DODIG (CRO)/Filip POLASEK (SVK) [2]

followed by

[Q] Tommy PAUL (USA) vs Pablo ANDUJAR (ESP)

followed by

Brayden SCHNUR (CAN) vs [Q] Cedrik-Marcel STEBE (GER)

followed by

[LL] Oscar OTTE (GER) vs [Q] Alexei POPYRIN (AUS)

 

How to Watch/Follow the ATP Tour

Live Stream Amazon Prime Video <– Sign up for trial

Tennis TV (Subscription Required)

Live Scores Tennis Live Scores on Britwatch Sports

 

-Viagogo Tennis Tickets-

Search Viagogo for tennis tickets for upcoming tournaments

CLICK TO BUY TENNIS TICKETS FROM VIAGOGO via Britwatch Sports



 

WTA Moscow Results & Quick Hits

STUTTGART, GERMANY – APRIL 25 : Svetlana Kuznetosva in action at the 2017 Porsche Tennis Grand Prix WTA Premier tournament

  • The tournament’s youngest player, Anastasia Potapova went through all the gammets of emotions against compatriot and wildcard Anna Kalinskaya
  • Her exit was matched with the oldest competitor, two time champion here, Svetlana Kuznetsova
14-Oct R1
A Sevastova [6] (LAT) 61 75 A Sasnovich (BLR)
A Kalinskaya [WC] (RUS 60 36 64 A Potapova (RUS)
K Muchova (CZE) 62 63 S Kuznetsova (RUS)

 

ORDER OF PLAY – TUESDAY, 15 OCTOBER 2019

CENTRE COURT Starting At: 11:00 am

ATP [Q] Artem DUBRIVNYY (RUS) vs Miomir KECMANOVIC (SRB) [8]

followed by

ATP [WC] Evgeny DONSKOY (RUS) vs Mikhail KUKUSHKIN (KAZ)

Not Before 2:30 pm

WTA Dayana YASTREMSKA (UKR) [5] vs Daria KASATKINA (RUS)

followed by

WTA Ons JABEUR (TUN) vs Veronika KUDERMETOVA (RUS)

Not Before 6:30 pm

ATP Alexander BUBLIK (KAZ) vs Andrey RUBLEV (RUS) [6]

Not Before 8:00 pm

WTA Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) vs Maria SAKKARI (GRE) [7]

 

COURT 1 Starting At: 11:00 am

WTA Timea BABOS (HUN) vs [Q] Kaia KANEPI (EST)

Not Before 12:30 pm

WTA [Q] Kirsten FLIPKENS (BEL) vs Natalia VIKHLYANTSEVA (RUS)

followed by

ATP Philipp KOHLSCHREIBER (GER) vs Pierre-Hugues HERBERT (FRA)

followed by

ATP Jeremy CHARDY (FRA) vs Nicolas JARRY (CHI)

followed by

WTA Kristina MLADENOVIC (FRA) vs Yulia PUTINTSEVA (KAZ)

 

COURT 2 Starting At: 11:00 am

ATP Roberto CARBALLES BAENA (ESP) vs Ricardas BERANKIS (LTU)

Not Before 12:30 pm

WTA [Q] Jana CEPELOVA (SVK) vs Ekaterina ALEXANDROVA (RUS) [8]

followed by

WTA Polona HERCOG (SLO) vs Katerina SINIAKOVA (CZE)

followed by

WTA [Q] Varvara GRACHEVA (RUS) vs Ajla TOMLJANOVIC (AUS)

followed by

ATP Ivo KARLOVIC (CRO) vs Aljaz BEDENE (SLO)

 

COURT 3 Starting At: 12:00 noon

ATP Nikola MEKTIC (CRO)/Franko SKUGOR (CRO) [1] vs Thomas FABBIANO (ITA)/Andreas SEPPI (ITA)

followed by

ATP Marcelo DEMOLINER (BRA)/Matwe MIDDELKOOP (NED) [4] vs Cristian GARIN (CHI)/John-Patrick SMITH (AUS)

followed by

ATP Romain ARNEODO (MON)/Hugo NYS (MON) vs Ricardas BERANKIS (LTU)/Juan Ignacio LONDERO (ARG)

 

WTA Luxembourg Results & Quick Hits

Cori Gauff in the third round of Wimbledon 2019

Cori Gauff in the third round of Wimbledon 2019 | Jimmie48 Tennis Photography

  • All hail Coco Gauff – after winning her first WTA title (as a lucky loser no less), she hotfoots it to Luxembourg ro see if she can do the double.
R1 14-Oct
M Gasparyan (RUS) 26 76(4) 63 J Teichmann (SUI)
T Maria (GER) 63 16 64 S Rogers (USA)
D Allertova (CZE) 67(7) 76(5) 76(6) M Minella [WC] (LUX)
Kr Pliskova (CZE) 62 76(4) A Bolsova (ESP)

ORDER OF PLAY – TUESDAY, 15 OCTOBER 2019

CENTER Starting at: 12:00 noon

Laura SIEGEMUND (GER) vs [Q] Marta KOSTYUK (UKR)

followed by

Fiona FERRO (FRA) [7] vs Monica PUIG (PUR)

followed by

Alison VAN UYTVANCK (BEL) [4] vs [Q] Monica NICULESCU (ROU)

Not Before 6:00 pm

Elise MERTENS (BEL) [1] vs [LL] Stefanie VOEGELE (SUI)

followed by

Andrea PETKOVIC (GER) vs Camila GIORGI (ITA) [6]

 

COURT 1 Starting at: 12:00 noon

Pauline PARMENTIER (FRA) vs Sorana CIRSTEA (ROU)

followed by

[Q] Antonia LOTTNER (GER) vs Tamara KORPATSCH (GER)

followed by

[Q] Chloe PAQUET (FRA) vs Elena RYBAKINA (KAZ) [3]

Not Before 3:30 pm

Cori GAUFF (USA)/Catherine MCNALLY (USA) vs Misaki DOI (JPN)/Makoto NINOMIYA (JPN)

followed by

After Suitable Rest

Kristyna PLISKOVA (CZE)/Renata VORACOVA (CZE) [1] vs Fiona FERRO (FRA)/Jil TEICHMANN (SUI)

 

How to Watch/Follow the WTA Tour

TV BT Sport (Subscription Required)
Live Stream WTA TV (Subscription Required)
Live Scores Tennis Live Scores on Britwatch Sports

 

-Connected Clubs-

Shop at Connected Clubs for a vast range in tennis equipment and training aids to help improve your tennis.

Shop at Connected Clubs for a vast range in tennis equipment and training aids to help improve your tennis.
Click to buy via Britwatch Sports


Leave a Reply

Your email address will not be published.