By Ros Satar

  • ATP Chengdu
  • ATP Zhuhai
  • WTA Wuhan
  • WTA Tashkent
Latest Tennis Results – Full main draw singles results from ATP & WTA tournaments this week, plus our quick hits of the day’s action.

 

-Latest player gear | Pro:Direct Tennis Shop-

Buy the latest gear from the top players from the Pro:Direct Tennis Shop and check out their 80% off sale on selected tennis equipment now on

CLICK TO BUY FROM PRO DIRECT TENNIS via Britwatch Sports

 

ATP Chengdu Results & Quick Hits

Dan Evans in the first round of the Nature Valley International, Eastbourne 2019

Dan Evans in the first round of the Nature Valley International, Eastbourne 2019 | (Photo by Charlie Crowhurst/Getty Images for LTA)

  • It was a mixed day for the Brits with British No. 1 Kyle Edmund crashing out disappointingly in straight sets, while Dan Evans had to battle his way past wildcard Bai Yin
  • Evans earns a match up against Grigor Dimitrov in the second round and is paired up with Edmund in the doubles.
Round 1 23-Sep
C Garin (CHI) 63 62 K Edmund [7] (GBR)
D Evans (GBR) 63 46  76(4) Bai Y [WC] (CHN)
B Klahn [Q] (USA) 46 63 76(2) Jung J [Q] (TPE)

 

ORDER OF PLAY – Tuesday, 24 September 2019

CENTER COURT Matches Start At: 1:00 pm

[Q] Alexei POPYRIN (AUS) vs Fernando VERDASCO (ESP)

followed by

[WC] Zhe LI (CHN) vs Egor GERASIMOV (BLR)

Not Before 4:30 pm

[WC] Hyeon CHUNG (KOR) vs Joao SOUSA (POR)

 

COURT 1 Matches Start At: 1:00 pm

Pablo CARRENO BUSTA (ESP) vs Radu ALBOT (MDA)

followed by

Marton FUCSOVICS (HUN) vs [Q] Kamil MAJCHRZAK (POL)

followed by

[WC] Fajing SUN (CHN)/Aoran WANG (CHN) vs Dominic INGLOT (GBR)/Austin KRAJICEK (USA) [2]

 

COURT 2 Matches Start At: 1:00 pm

Dusan LAJOVIC (SRB) [5] vs Juan Ignacio LONDERO (ARG)

followed by

Kyle EDMUND (GBR)/Daniel EVANS (GBR) vs Cheng-Peng HSIEH (TPE)/

Christopher RUNGKAT (INA)

followed by

After Suitable Rest

Jonathan ERLICH (ISR)/Fabrice MARTIN (FRA) [4] vs Cristian GARIN (CHI)/Juan Ignacio LONDERO (ARG)

 

ATP Zhuhai Results & Quick Hits

Andy Murray in the Doubles Final at the Fever-Tree Championships, London 2019

Andy Murray in the Doubles Final at the Fever-Tree Championships, London 2019 | © TENNIS PHOTO NETWORK

  • There was better luck on the British front for Cameron Norrie, who looked in very good form in his opener as he advances to the second round to face No. 3 seed Gael Monfils
  • However all eyes will be on Andy Murray as he makes continues his singles comeback, when he faces Tennys Sandgren again.
Round 1 23-Sep
A Ramos-Vinolas [8] (ESP) 62 61 Y Nishioka (JPN)
C Norrie (GBR) 61 64 P Gojowczyk (GER)
Wu D [WC] (CHN) 36 63 75 T Ito [Q] (JPN)
A Mannarino (FRA) 76(6) 75 Zhang Ze [WC] (CHN)

 

ORDER OF PLAY – Tuesday, 24 September 2019

CENTER COURT Matches Start At: 1:30 pm  

Casper RUUD (NOR) vs Miomir KECMANOVIC (SRB)

followed by

[Q] Dominik KOEPFER (GER) vs [WC] Zhizhen ZHANG (CHN)

followed by

Alex DE MINAUR (AUS) [7] vs John MILLMAN (AUS)

Not Before 7:30 pm

Tennys SANDGREN (USA) vs [PR] Andy MURRAY (GBR)

 

COURT 1 Matches Start At: 1:30 pm

Steve JOHNSON (USA) vs Pablo ANDUJAR (ESP)

followed by

[Q] Damir DZUMHUR (BIH) vs Marco CECCHINATO (ITA)

followed by

After suitable rest

Sander GILLE (BEL)/Joran VLIEGEN (BEL) [4] vs Miomir KECMANOVIC (SRB)/Jeevan NEDUNCHEZHIYAN (IND)

 

COURT 2 Matches Start At: 1:30 pm

Marcelo DEMOLINER (BRA)/Matwe MIDDELKOOP (NED) vs Cameron NORRIE (GBR)/Albert RAMOS-VINOLAS (ESP)

followed by

[WC] Mao-Xin GONG (CHN)/Ze ZHANG (CHN) vs Thomas FABBIANO (ITA)/

Andreas SEPPI (ITA)

 

-Viagogo Tennis Tickets-

Search Viagogo for tennis tickets for upcoming tournaments

CLICK TO BUY TENNIS TICKETS FROM VIAGOGO via Britwatch Sports



 

WTA Wuhan Results & Quick Hits

Petra Kvitova talks to the press after withdrawing from Roland Garros 2019, France

Petra Kvitova talks to the press after withdrawing from Roland Garros 2019, France | Jimmie48 Tennis Photography

  • Two-time champion Petra Kvitova edged Polona Hercog to advance in her opening round at Wuhan, as the first couple of matches of the second round got under way.
  • More impressively, defending champion Aryna Sabalenka remains on course to defend her title, dropping just one game on her way to the third round.
  • A couple of big exits through as former World No. 1s and Slam champions Angelique Kerber and Caroline Wozniacki also failed to move on in first round action.
  • Perhaps a little more poignant was a win for Amanda Anisimova, back on tour after the sudden death of her father shortly before the US Open – she fought past Sam Stosur to advance.
Round 2   23-Sep
P Kvitova [5] (CZE) 76(6) 63 P Hercog (SLO)
A Sabalenka [8] (BLR) 61 60 D Collins (USA)
Round 1   23-Sep
O Jabeur [LL] (TUN) 46 63 63 D Vekic [16] (CRO)
A Riske (USA) 46 63 63 K Kozlova [Q] (UKR)
S Kuznetsova [Q] (RUS) 61 10RET Y Putintseva (KAZ)
C McHale [Q] (USA) 46 63 63 A Sevastova [14] (LAT)
Wang Y (CHN) 46 64 40 RET L Davis [Q] (USA)
Hsieh S-W (TPE) 67(2) 61 62 C Wozniacki [13] (DEN)
P Martic (CRO) 62 62 K Mladenovic (FRA)
V Kudermetova [Q] (RUS) 57 63 62 E Alexandrova (RUS)
A Anisimova (USA) 63 36 63 S Stosur [WC] (AUS)
R Peterson [LL] (SWE) 62 RET C Giorgi (ITA)
M Puig (PUR) 67(5) 75 61 A Kerber [11] (GER)
E Mertens (BEL) 64 60 K Siniakova (CZE)
G Muguruza (ESP) 63 62 Peng S [WC] (CHN)
S Kenin [15] (USA) 62 76(5) A Pavlyuchenkova (RUS)
M Bouzkova (CZE) 61 63 T Zidansek [LL] (SLO)
Round 1   22-Sep
P Hercog (SLO) 60 61 J Pegula (USA)
D Yastremska (UKR) 76(5) 62 A Tomljanovic (AUS)
D Collins (USA) 75 76(5) V Williams [WC] (USA)
B Pera [Q] (USA) 64 36 64 J Brady [Q] (USA)
A Sabalenka [8] (BLR) 61 62 A Sasnovich (BLR)
C Garcia (FRA) 62 62 D Kasatkina (RUS)
E Rybakina [WC] (KAZ) 75 26 60 Zhu L [Q] (CHN)
S Stephens [10] (USA) 75 64 Zhang S (CHN)
B Strycova (CZE) 64 62 Wang X [WC] (CHN)

 

ORDER OF PLAY – TUESDAY, 24 SEPTEMBER 2019

CENTER COURT Starting at: 11:00 am 

Simona HALEP (ROU) [4] vs Barbora STRYCOVA (CZE)

followed by

Yafan WANG (CHN) vs Sloane STEPHENS (USA) [10]

followed by

Garbiñe MUGURUZA (ESP) vs Elina SVITOLINA (UKR) [3]

followed by

Ashleigh BARTY (AUS) [1] vs Caroline GARCIA (FRA)

Not Before 7:00 pm

Qiang WANG (CHN) [8] vs Marie BOUZKOVA (CZE)

followed by

Amanda ANISIMOVA (USA) vs Karolina PLISKOVA (CZE) [2]

 

COURT 1 Starting at: 11:00 am

Su-Wei HSIEH (TPE) vs [Q] Svetlana KUZNETSOVA (RUS)

followed by

Alison RISKE (USA) vs Monica PUIG (PUR)

followed by

Elise MERTENS (BEL) vs Sofia KENIN (USA) [15]

followed by

[Q] Bernarda PERA (USA) vs Kiki BERTENS (NED) [6]

followed by

[Q] Veronika KUDERMETOVA (RUS) vs Belinda BENCIC (SUI) [7]

 

COURT 2 Starting at: 11:00 am

[WC] Elena RYBAKINA (KAZ) vs [LL] Ons JABEUR (TUN)

followed by

[LL] Rebecca PETERSON (SWE) vs Petra MARTIC (CRO)

followed by

[Q] Christina MCHALE (USA) vs Dayana YASTREMSKA (UKR)

followed by

Samantha STOSUR (AUS)/Shuai ZHANG (CHN) [5] vs Ekaterina ALEXANDROVA (RUS)/Katerina SINIAKOVA (CZE)

followed by

After Suitable Rest

Shuai PENG (CHN)/Yafan WANG (CHN) vs Lyudmyla KICHENOK (UKR)/

Desirae KRAWCZYK (USA)

 

COURT 3 Starting at: 11:00 am

Ellen PEREZ (AUS)/Alicja ROSOLSKA (POL) vs Nadiia KICHENOK (UKR)/Abigail SPEARS (USA)

followed by

Gabriela DABROWSKI (CAN)/Yifan XU (CHN) [3] vs Makoto NINOMIYA (JPN)/Zhaoxuan YANG (CHN)

followed by

After Suitable Rest

Hao-Ching CHAN (TPE)/Latisha CHAN (TPE) [6] vs Alison RISKE (USA)/Katarina SREBOTNIK (SLO)

Not Before 3:00 pm

After Suitable Rest

Daria KASATKINA (RUS)/Ajla TOMLJANOVIC (AUS) vs Sofia KENIN (USA)/Aliaksandra SASNOVICH (BLR)

 

WTA Tashkent Results & Quick Hits

Harriet Dart Wimbledon 2014

Harriet Dart Wimbledon 2014 | (Photo by Matthew Stockman/Getty Images)

  • Harriet Dart put up a spirited fight but her run through qualifying and into the main draw came to an end at the hands of Anna Kalinskaya – who spectacularly halted former champion Sloane Stephens at the US Open.
Round 1 23-Sep
S Cirstea [8] (ROU) 61 64 D Allertova (CZE)
A Kalinskaya (RUS) 64 64 H Dart [Q] (GBR)
K Kawa (POL) 75 63 V Diatchenko (RUS)
D Kovinic (MNE) 60 57 63 S Sharipova [WC] (UZB)
G Minnen (BEL) 62 62 K Bondarenko (UKR)
T Martincova [Q] (CZE) 67(4) 64 64 I-C Begu (ROU)
A Van Uytvanck [3] (BEL) 60 61 L Samsonova [Q] (RUS)
K Zavatska (UKR) 63 54 RET J Ostapenko [4] (LAT)
V Kuzmova [1] (SVK) 76(3) 63 F Di Lorenzo (USA)

 

ORDER OF PLAY – TUESDAY, 24 SEPTEMBER 2019

CENTER Starting at: 10:00 am

Stefanie VOEGELE (SUI) vs Margarita GASPARYAN (RUS) [2]

followed by

[WC] Akgul AMANMURADOVA (UZB) vs Ysaline BONAVENTURE (BEL)

followed by

[WC] Nigina ABDURAIMOVA (UZB) vs Monica NICULESCU (ROU)

followed by

[WC] Vitalia DIATCHENKO (RUS)/Sabina SHARIPOVA (UZB) vs Greet MINNEN (BEL)/Alison VAN UYTVANCK (BEL)

 

COURT 1 Starting at: 10:00 am

Jasmine PAOLINI (ITA) vs Kristyna PLISKOVA (CZE) [5]

followed by

Francesca DI LORENZO (USA)/Katarzyna KAWA (POL) vs Irina-Camelia BEGU (ROU)/Lidziya MAROZAVA (BLR) [2]

followed by

Anna KALINSKAYA (RUS)/Viktoria KUZMOVA (SVK) [1] vs Liudmila SAMSONOVA (RUS)/Katarina ZAVATSKA (UKR)

Not Before 2:00 pm

After suitable rest

Hayley CARTER (USA)/Luisa STEFANI (BRA) vs Ysaline BONAVENTURE (BEL)/Miyu KATO (JPN)

 

COURT 2 Starting at: 10:00 am

Pauline PARMENTIER (FRA) vs Aleksandra KRUNIC (SRB)

followed by

Kirsten FLIPKENS (BEL) vs Timea BABOS (HUN) [7]

followed by

Tatjana MARIA (GER) [6] vs [Q] Olga GOVORTSOVA (BLR)

followed by

Harriet DART (GBR)/Danka KOVINIC (MNE) vs Naomi BROADY (GBR)/

Rosalie VAN DER HOEK (NED)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.