Olympic Heroes lead New Year’s Honours, Knighthoods for Murray & Farah

By Ros Satar

  • Knighthoods for Andy Murray, Mo Farah and Lee Pearson
  • Damehoods for Jessica Ennis-Hill, Katherine Grainger
  • Full list of sporting honours
LONDON, UK – Team GB’s Olympic and Paralympic heroes lead the way in this year’s New Year’s Honours lists

 

CLICK TO BUY SPORTS TICKETS

Andy Murray – Tennis & charitable work

World No. 1, three-time Slam champion, two-time Olympic champion, new father, wins a record third BBC Sports Personality of the Year award  – it was the crowning end to an incredible 2016 for Andy Murray. Despite saying that he felt he might be too young for such an honour, the Brit will be knighted not only for his services to tennis, but also to charity.

 

Mo Farah – Athletics

For an 8-year-old Somalian arriving in the UK, this is something he freely admits he could never have seen. As reported by BBC Sport, Farah said:

“Looking back at the boy who arrived here from Somalia, not speaking a world of English, I could never have imagined where I would be today – it’s a dream come true.”

Farah won the ‘double double’ successfully defending his London 2012 Olympic titles in the 5,000m and 10,000m.

 

Lee Pearson – Equestrianism & Disabled Sport

Dressage rider and flag carrier for the Rio Paralympics, he won an 11th gold medal in his career, and adds to the MBE, OBE and CBE for his services to both equestrianism and disabled sport.

“I think it’s been the biggest surprise of my life. You receive a letter asking you to accept the honour and ever since sending the envelope back to the prime minister I’ve hardly slept. It’s just been really surreal. I’m just a bloke from Stoke-on-Trent.”

 

Jessica Ennis-Hill – Athletics

Despite being pipped to a silver in Rio, and announcing her retirement from the sport, she was awarded a third World Championship title after Tatyana Chernova was stripped of the 2011 title.

 

Katherine Grainger – Rowing

Grainger is Britain’s most decorated female Olympian and finally won gold after winning silver medals at the Sydney, Athens and Beijing Olympics. She won a silver in Rio with Victoria Thornley in the double sculls at the Rio Olympics.

 

Full Sporting Honours (as listed in BBC Sport)

KNIGHTHOOD

Mo FARAH, CBE, for services to athletics

Andy MURRAY, OBE, for services to tennis and charity

Lee PEARSON, CBE, for services to equestrianism

 

DAMEHOOD

Jessica ENNIS-HILL, CBE, for services to athletics

Katherine GRAINGER, CBE, for services to sport and charity

 

COMMANDERS OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (CBE)

Sophie CHRISTIANSEN, OBE, for services to para-equestrianism

Charlotte DUJARDIN, OBE, for services to equestrianism

Jason KENNY, OBE, for services to cycling

Laura KENNY, OBE, for services to cycling

Sascha KINDRED, OBE, for services to swimming

Tim REDDISH, OBE, British Paralympic Association chairman, for services to sport

Nick SKELTON, OBE, for services to equestrianism

 

OFFICERS OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (OBE)

Nicola ADAMS, MBE, for services to boxing

Penny BRISCOE, MBE, Great Britain chef de mission for Rio 2016 Paralympics, for services to sport

Michael CAVANAGH, for services to sport and the Commonwealth Games movement

Ed CLANCY, MBE, for services to cycling

Chris COLEMAN, Wales football team manager, for services to football

Jody CUNDY, MBE, for services to cycling and swimming

Anne DUNHAM, MBE, for services to para-equestrianism

Mark ENGLAND, Team GB chef de mission and British Olympic Associations director of sport, for services to sport

John GOSDEN, for services to horseracing and training

Tim HOLLINGSWORTH, British Paralympic Association chief executive officer, for services to sport

Alison KERVIN, Mail on Sunday sports editor, for services to sports journalism

Pete REED, MBE, for services to rowing

Kate RICHARDSON-WALSH, MBE, for services to hockey

Peter ROWLEY, for services to sports administration

Andrew TRIGGS HODGE, MBE, for services to rowing

 

MEMBERS OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (MBE)

Tim ADAMS, for services to horseracing and rugby league

Jonathan AGNEW, sports broadcaster, for services to broadcasting

John ALLEN, for services to athletics in Northern Ireland

Giselle ANSLEY, for services to hockey, Devon; Katie ARCHIBALD, for services to cycling

Hollie ARNOLD, for services to field athletics

Elinor BARKER, for services to cycling

Sally BARKER, for services to sport and women’s participation in sport

Stephen BATE, for services to cycling

Will BAYLEY, for services to table tennis

Paul BENNETT, for services to rowing

Paul BLAKE, for services to athletics

Sophie BRAY, for services to hockey

Daniel BROWN, for services to rowing

Joanne BUTTERFIELD, for services to field athletics

Jon-Allan BUTTERWORTH, for services to cycling

Karen CARNEY, England and Chelsea Ladies, for services to football

Claire CASHMORE, for services to swimming

Jeanette CHIPPINGTON, for services to canoeing

Saskia CLARK, for services to sailing

Chris CLARKE, for services to sport

Joe CLARKE, for services to canoeing

Elizabeth CLEGG, for services to athletics and charity

Grace CLOUGH, for services to rowing

Kadeena COX, for services to athletics

Crista CULLEN, for services to hockey

Alex DANSON, for services to hockey

Karen DARKE, for services to sport – particularly cycling and triathlon

Rob DAVIES, for services to table tennis

Anne DICKINS, for services to canoeing

Owain DOULL, for services to cycling

Adam DUGGLEBY, for services to cycling

Scott DURANT, for services to rowing

Lora FACHIE, for services to cycling

Robert FAHEY, lately Real Tennis world champion, for services to sport

Bethany FIRTH, for services to swimming

Fab FLOURNOY, for services to British Basketball and the community in the North East

Paul FORD, British Olympic Association pre-Games manager, for services to sport

James FOX, for services to rowing

Jo FRITH, for services to archery

Megan GIGLIA, for services to cycling

Matt GOTREL, for services to rowing

Sophie HAHN, for services to athletics

Corrine HALL, for services to cycling

Liam HEATH, for services to canoeing

Robert Welby HENRY, for services to medicine and the sport of horse racing in Northern Ireland

Georgina HERMITAGE, for services to athletics

Phelan HILL, for services to rowing

Maddie HINCH, for services to hockey

Trefor Lloyd HUGHES, for services to football in Wales particularly Anglesey

Paul HUTCHINS, for services to tennis

Oliver JAMES, for services to rowing

Michael JONES, for services to swimming

Colin KING, for services to football and BAME inclusion in sport

Matt LANGRIDGE, for services to rowing

Jack LAUGHER, for services to diving

Andy LEWIS, for services to triathlon

Claire LOMAS, for charitable and voluntary services to spinal injury research

Constantine LOULOUDIS, for services to rowing

Hannah MACLEOD, for services to hockey

Joanna MANNING-COOPER, for services to sport

Sian MASSEY-ELLIS, football referee, for services to football

Kathleen McBRIDE, for services to sport and the community in Coleraine

Shona McCALLIN, for services to hockey

Chris MEARS, services to diving

Hannah MILLS, for services to sailing

Stephanie MILLWARD, for services to swimming

Aaron MOORES, for services to swimming

Rachel MORRIS, for services to rowing

Samuel MORSHEAD, lately general manager Perth Racecourse, for services to the UK horseracing and charity

Marion MURDOCH, sportscotland, for services to sport particularly curling

Helen MURRAY, for services to swimming in Scotland

George NASH, for services to rowing

Jonathan NORFOLK, Great Britain para-cycling head coach, for services to cycling

Robert NORTHRIDGE, for services to rowing and community relations in Northern Ireland

Michael O’NEILL, Northern Ireland football team manager, for services to football and the community in Northern Ireland

Bill OWEN, for services to cycling particularly in Wales

Lily OWSLEY, for services to hockey

Adam PEATY, for services to swimming

Hilary PHILBIN, British Fencing president, for services to fencing and sports administration

Sam QUEK, for services to hockey

Tom RANSLEY, for services to rowing

Gordon REID, for services to wheelchair tennis

Helen RICHARDSON-WALSH, for services to hockey

Ellie ROBINSON, for services to swimming

Susie RODGERS, for services to swimming

Louis ROLFE, for services to cycling

Justin ROSE, for services to golf

Lauren ROWLES, for services to rowing

Hannah RUSSELL, for services to swimming

Will SATCH, for services to rowing

Mohamed SBIHI, for services to rowing

Alex SCOTT, England and Arsenal Ladies defender, for services to football

Giles SCOTT, for services to sailing

Helen SCOTT, for services to cycling

Stephanie SLATER, for services to swimming

David SMITH, for services to Boccia

Mike STEPHENSON, for services to rugby league and sports broadcasting

Jessica STRETTON, for services to archery

Alice TAI, for services to swimming

Manisha TAILOR, for services to football and diversity in sport

Sophie THORNHILL, for services to cycling

Susannah TOWNSEND, for services to hockey

Georgina TWIGG, for services to hockey

Laura UNSWORTH, for services to hockey

Edmund VAN HOOF, British Gymnastics head coach and men’s technical director, for services to gymnastics

Ian WALKER, for services to Olympic and international competitive sailing

John WALKER, for services to archery, Newport

Hollie WEBB, for services to hockey

Nicola WHITE, for services to hockey

Laurence WHITELEY, for services to rowing

Max WHITLOCK, for services to gymnastics

Emma WIGGS, for services to canoeing

Susie WOLFF, for services to women in sport

Matthew WYLIE, for services to swimming

 

MEMBERS OF THE ORDER OF THE COMPANIONS OF HONOUR (CH)

Sir Roger BANNISTER, CBE, for services to sport

 

MEDALLIST OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (BEM)

Brian ROBINSON, for services to cycling and charity

No Replies to "Olympic Heroes lead New Year’s Honours, Knighthoods for Murray & Farah"


    Got something to say?

    Some html is OK