By Britwatch Team

  • WTA Doha
  • ATP Rotterdam
  • ATP Buenos Aires
  • ATP New York
Latest Tennis Results – Full main draw singles results from ATP & WTA tournaments this week, plus our quick hits of the day’s action.

 

CLICK TO BUY FROM PRO DIRECT TENNIS via Britwatch Sports

 

Tournament Results & Quick Hits – WTA Doha

  • It really was the day of the qualifier as CeCe Bellis, Duan Ying-Ying, Anna Blinkova and Monica Niculescu delivered some shocks.
  • Arguably the biggest shock was Maria Sharapova being taken the distance, and ultimately shown the exit by Niculescu’s slicing and dicing.
  • An out of sorts Elena Vesnina was ousted by Blinkova, while Bellis came out the winner after Daria Kasatkina had to retire with a neck injury
  • Johanna Konta starts her campaign on Tuesday – and she faces Bernarda Pera for the second time in as many months after being unceremoniously dumped out of the Australian Open in the second round by the American.
WTA Doha $3,173,000 R1 12-Feb
D Cibulkova (SVK) 76(8) 64 A Pavlyuchenkova (RUS)
C Bellis [Q] (USA) 65 41 RET D Kasatkina (RUS)
Duan Y-Y [Q] (CHN) 62 63 O Jabeur [WC] (TUN)
M Buzarnescu (ROU) 75 64 L Tsurenko (UKR)
A Blinkova [Q] (RUS) 61 63 E Vesnina (RUS)
E Makarova (RUS) 75 60 Zhang S (CHN)
M Niculescu [Q] (ROU) 46 64 63 M Sharapova [WC] (RUS)
A Radwanska (POL) 36 63 75 M Barthel (GER)
N Osaka [Q] (JPN) 64 60 K Siniakova (CZE)

 

Order of Play – Tuesday 12 February

CENTRE COURT Starting at: 12:00 noon

Qiang WANG (CHN) vs Madison KEYS (USA) [12]

followed by

Shuai PENG (CHN) vs Kristina MLADENOVIC (FRA) [11]

followed by

[WC] Cagla BUYUKAKCAY (TUR) vs Petra KVITOVA (CZE) [16]

followed by

[Q] Ying-Ying DUAN (CHN) vs Garbiñe MUGURUZA (ESP) [4]

Not Before 7:00 pm

Julia GOERGES (GER) [9] vs Lucie SAFAROVA (CZE)

followed by

Caroline GARCIA (FRA) [7] vs Dominika CIBULKOVA (SVK)

 

COURT 1 Starting at: 15:30

Johanna KONTA (GBR) [10] vs [Q] Bernarda PERA (USA)

followed by

[WC] Fatma AL NABHANI (OMA) vs Magdalena RYBARIKOVA (SVK) [14]

followed by

Barbora STRYCOVA (CZE) vs Aleksandra KRUNIC (SRB)

followed by

Anna SMITH (GBR) Renata VORACOVA (CZE) vs Andreja KLEPAC (SLO) María José MARTÍNEZ SÁNCHEZ (ESP) [8]

 

COURT 2 Starting at: 15:30

Anett KONTAVEIT (EST) vs Alizé CORNET (FRA)

followed by

Samantha STOSUR (AUS) vs Irina-Camelia BEGU (ROU)

followed by

Elise MERTENS (BEL) [15] vs Timea BABOS (HUN)

followed by

Mihaela BUZARNESCU (ROU) Alizé CORNET (FRA) vs Alicja ROSOLSKA (POL) Abigail SPEARS (USA)

 

COURT 3 Starting at: 15:30

Anastasija SEVASTOVA (LAT) [13] vs Donna VEKIC (CRO)

followed by

Tatjana MARIA (GER) vs Carina WITTHOEFT (GER)

followed by

Carla SUÁREZ NAVARRO (ESP) vs [Q] Kateryna BONDARENKO (UKR)

followed by

Irina-Camelia BEGU (ROU) Monica NICULESCU (ROU) [6] vs Barbora KREJCIKOVA (CZE) Katerina SINIAKOVA (CZE)

 

COURT 5 Starting at: 15:30

Yulia PUTINTSEVA (KAZ) vs [Q] Marketa VONDROUSOVA (CZE)

followed by

Maria SAKKARI (GRE) vs Sorana CIRSTEA (ROU)

Not Before 7:00 pm

Gabriela DABROWSKI (CAN) Jelena OSTAPENKO (LAT) vs Nicole MELICHAR (USA) Kveta PESCHKE (CZE)

followed by

[WC] Mubaraka AL-NAIMI (QAT) Ons JABEUR (TUN) vs Veronika KUDERMETOVA (RUS) Alla KUDRYAVTSEVA (RUS)

 

COURT 6 Starting at: 17:00

Hao-Ching CHAN (TPE) Zhaoxuan YANG (CHN) [7] vs Oksana KALASHNIKOVA (GEO) Lidziya MAROZAVA (BLR)

followed by

[WC] Fatma AL NABHANI (OMA) Jessy ROMPIES (INA) vs Miyu KATO (JPN) Makoto NINOMIYA (JPN)

 

Tournament Results & Quick Hits – ATP Rotterdam

  • Tomas Berdych has always been at home on this court, having won the title in 2014, and starting very comfortably over Mischa Zverev
  • Alexander Zverev kept the family name going with his win over David Ferrer
  • The other Swiss gets his campaign away – Stan Wawrinka is in action on Tuesday along with David Goffin and Gilles Muller for seeds in action.
ATP Rotterdam €1,996,245 R1 12-Feb
F Lopez (ESP) 63 76(4) M Klizan [Q] (SVK)
T Berdych [6] (CZE) 75 63 M Zverev (GER)
A Zverev [3] (GER) 64 63 D Ferrer (ESP)
A Seppi [LL] (ITA) 64 16 62 J Sousa (POR)

 

Order of Play – Tuesday, 13 February 2018

CENTRE COURT Matches Start At: 11:00 am

Philipp KOHLSCHREIBER (GER) vs Karen KHACHANOV (RUS)

followed by

[Q] Daniil MEDVEDEV (RUS) vs Gilles MULLER (LUX) [9]

followed by

Benoit PAIRE (FRA) vs David GOFFIN (BEL) [4]

followed by

[WC] Robin HAASE (NED) Matwe MIDDELKOOP (NED) vs   [WC] Jasper SMIT (NED) Jesse TIMMERMANS (NED)

Not Before 7:30 pm

[WC] Tallon GRIEKSPOOR (NED)  vs Stan WAWRINKA (SUI) [5]

followed by

[WC] Felix AUGER-ALIASSIME (CAN) vs Filip KRAJINOVIC (SRB)

 

COURT 1 Matches Start At: 11:00 am

[Q] Sander ARENDS (NED) Thiemo DE BAKKER (NED) vs Oliver MARACH (AUT) Mate PAVIC (CRO) [2]

followed by

Feliciano LOPEZ (ESP) Marc LOPEZ (ESP) vs Jean-Julien ROJER (NED) Horia TECAU (ROU) [4]

followed by

Jan-Lennard STRUFF (GER) vs Viktor TROICKI (SRB)

followed by

Ivan DODIG (CRO) Rajeev RAM (USA) vs Alexander ZVEREV (GER) Mischa ZVEREV (GER)

 

COURT 2 Matches Start At: 1:00 pm

Pierre-Hugues HERBERT (FRA) Nicolas MAHUT (FRA) [3] vs Marcin MATKOWSKI (POL) Aisam-Ul-Haq QURESHI (PAK)

Not Before 2:30 pm After suitable rest

Karen KHACHANOV (RUS) Lucas POUILLE (FRA) vs Rohan BOPANNA (IND) Edouard ROGER-VASSELIN (FRA)

 

Tournament Results & Quick Hits – ATP Buenos Aires

  • Sadly there will be no Kyle Edmund in action – he has pulled out with an illness from the tournament.
ATP Buenos Aires $648,180 R1 12-Feb
D Lajovic (SRB) 76(4) 61 F Bagnis [Q] (ARG)
F Delbonis (ARG) 76(4) 64 F Mayer (GER)
T Bellucci [Q] (BRA) 62 61 P Cachin [WC] (ARG)
G Garcia-Lopez (ESP) 63 63 C Berlocq [WC] (ARG)
G Pella (ARG) 26 64 64 N Kicker [WC] (ARG)

 

ORDER OF PLAY – Tuesday, 13 February 2018

COURT GUILLERMO VILAS Matches Start At: 2:00 pm  

[Q] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) vs Leonardo MAYER (ARG)

followed by

Gael MONFILS (FRA) vs Pablo CUEVAS (URU) [7]

Not Before 5:45 pm

Argentina Open de Leyendas

CHELA/GAUDIO-MONACO/ZABALETA

Not Before 6:45 pm

Horacio ZEBALLOS (ARG) vs [Q] Marco CECCHINATO (ITA)

followed by

Diego SCHWARTZMAN (ARG) [5] vs [PR] Andreas HAIDER-MAURER (AUT)

 

ESTADIO 2 Matches Start At: 2:00 pm

Jiri VESELY (CZE) vs Aljaz BEDENE (SLO)

followed by

Thiago MONTEIRO (BRA) vs Fernando VERDASCO (ESP) [8]

followed by

Carlos BERLOCQ (ARG) Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) vs Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) Andrei VASILEVSKI (BLR)

followed by

Gasto ELIAS (POR) [LL] vs Roberto CARBALLES BAENA (ESP)

 

ESTADIO 3 Matches Start At: 5:00 pm

Juan Sebastian CABAL (COL) Robert FARAH (COL) [1] vs Marcelo DEMOLINER (BRA) Guillermo GARCIA-LOPEZ (ESP)

 

Tournament Results & Quick Hits – ATP New York

  • The overnight news of a brewing spat between Donald Young and Ryan Harrison marred the day’s main-draw play

 

ATP New York $748,450 R1 12-Feb
D Sela (ISR) 64 64 N Basilashvili [8] (GEO)
I Karlovic (CRO) 64 76(4) J Donaldson (USA)
R Harrison [6] (USA) 63 76(4) D Young (USA)
F Tiafoe (USA) 46 64 62 S Korda [WC] (USA)

 

ORDER OF PLAY – Tuesday, 13 February 2018

STADIUM COURT Matches Start At: 1:00 pm    

Steve JOHNSON (USA) [7] vs [Q] Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP)

followed by

[Q] Stefano TRAVAGLIA (ITA) vs Jeremy CHARDY (FRA)

followed by

Ryan HARRISON (USA) Steve JOHNSON (USA) vs Scott LIPSKY (USA) Divij SHARAN (IND)

Not Before 7:30 pm

[WC] Noah RUBIN (USA) vs Kei NISHIKORI (JPN) [5]

followed by

[Q] Ernesto ESCOBEDO (USA) vs [WC] Mackenzie MCDONALD (USA)

 

GRANDSTAND Matches Start At: 1:00 pm

Radu ALBOT (MDA) vs [Q] Bjorn FRATANGELO (USA)

followed by

Blaz KAVCIC (SLO) vs Peter GOJOWCZYK (GER)

followed by

Victor ESTRELLA BURGOS (DOM) vs Evgeny DONSKOY (RUS)

followed by

Nicholas MONROE (USA) John-Patrick SMITH (AUS) [3] vs [Alt] Radu ALBOT (MDA)

Nikoloz BASILASHVILI (GEO)

followed by

Mikhail YOUZHNY (RUS) vs Matthew EBDEN (AUS)

 

CLICK TO BUY TENNIS TICKETS FROM VIAGOGO via Britwatch Sports



 

No Replies to "Latest ATP & WTA Tour Results, Schedules, Quick Hits | Monday 12 February"


    Got something to say?

    Some html is OK