By Britwatch Team

  • ATP Masters 1000 Miami
  • WTA Premier Miami
Latest Tennis Results – Full main draw singles results from ATP & WTA tournaments this week, plus our quick hits of the day’s action.

 

CLICK TO BUY TENNIS TICKETS

WTA Miami Results & Quick Hits

  • Heather Watson saw her hopes of defending her fourth round points from last year fade at the hands of qualifier Patricia Maria Tig. The Brit now looks certain to drop to being the British No. 3 behind Naomi Broady, who lost in the first round of qualies.
  • Genie Bouchard last won a round in Miami in 2013, and fell to Ashleigh Barty who was making her debut in Miami.
  • American hopes got a boost when Bethanie Mattek-Sands picked up her first main-draw win this season putting out Katerina Siniakova.
  • No. 2 seed Karolina Pliskova will start her campaign on Thursday, along with other high seeds Garbiñe Muguruza and Agnieszka Radwanska
WTA Miami $6,993,450 R1 22 Mar
V Cepede Royg [Q] (PAR) 62 64 M Doi (JPN)
Wang Q (CHN) 06 64 62 D Vekic [Q] (CRO)
Y Shvedova (KAZ) 46 64 76(3) J Jankovic (SRB)
B Mattek-Sands [WC] (USA) 63 46 64 K Siniakova (CZE)
S Rogers (USA) 46 63 76(4) M Erakovic [Q] (NZL)
J Goerges (GER) 75 63 A Riske (USA)
R Ozaki [Q] (JPN) 36 75 61 L Chirico (USA)
P-M Tig [Q] (ROU) 76(4) 61 H Watson (GBR)
T Townsend [Q] (USA) 26 62 63 A Anisimova [WC] (USA)
A Kontaveit [Q] (EST) 62 61 K Nara [Q] (JPN)
A Barty [WC] (AUS) 64 57 63 E Bouchard (CAN)
A Sasnovich [Q] (BLR) 64 16 64 A Cornet (FRA)
P Parmentier (FRA) 62 61 O Dodin (FRA)
C McHale (USA) 75 60 A Beck (GER)
S Cirstea (ROU) 62 64 M Puig (PUR)
V Lepchenko [Q] (USA) 63 63 L Davis (USA)
A Tomljanovic [WC] (CRO) 62 16 62 M Linette [LL] (POL)
L Safarova (CZE) 76(2) 64 Y Wickmayer (BEL)
J Cepelova [Q] (SVK) 62 64 A Petkovic (GER)
M Brengle [Q] (USA) 63 36 62 J Ostapenko (LAT)

 

ATP Miami Results and Quick Hits

  • It was a bad day for the British men – all three in the draw (Dan Evans, Kyle Edmund and qualifier Aljaz Bedene) fell in the first round.
  • Evans picked up a point penalty for audible obscenities, Bedene retired 0-4 down in the second set, and Edmund served for the match twice before unravelling.
  • The real star of the show was… an iguana who decided that he wanted a court side seat to the match between Malek Jaziri and Tommy Haas (h/t @doublefault28)

>

ATP Miami $6,993,450 R1 22 Mar
D Sela (ISR) 61 61 C Harrison [Q] (USA)
T Fritz (USA) 62 63 A Pavlasek (CZE)
N Mahut (FRA) 63 62 M Mmoh [WC] (USA)
G Pella (ARG) 36 64 76(3) T Smyczek [Q] (USA)
Y Nishioka (JPN) 16 64 63 J Thompson (AUS)
J Vesely (CZE) 67(5) 63 75 T Haas [PR] (GER)
J Donaldson [Q] (USA) 26 76(5) 62 K Edmund (GBR)
V Troicki (SRB) 57 63 61 T Monteiro (BRA)
J Chardy (FRA) 62 62 F Bagnis (ARG)
F Fognini (ITA) 64 75 R Harrison (USA)
B Paire (FRA) 76(4) 63 M Klizan (SVK)
D Young (USA) 63 16 62 D Brown (GER)
F Delbonis (ARG) 75 76(4) J Monaco (ARG)
J-L Struff (GER) 75 40 RET A Bedene [Q] (GBR)
E Escobedo [Q] (USA) 75 06 63 D Evans (GBR)
K Anderson (RSA) 62 75 D Lajovic [Q] (SRB)

 

ORDER OF PLAY – THURSDAY, 23 MARCH 2017

STADIUM Starting At: 11:00 am

WTA [Q] Madison BRENGLE (USA) vs Karolina PLISKOVA (CZE) [2]

followed by

ATP Marcel GRANOLLERS (ESP) vs Borna CORIC (CRO)

followed by

ATP [Q] Frances TIAFOE (USA) vs Konstantin KRAVCHUK (RUS)

Not Before 5:00 pm

WTA [Q] Varvara LEPCHENKO (USA) vs Caroline WOZNIACKI (DEN) [12]

Not Before 7:30 pm

WTA Garbiñe MUGURUZA (ESP) [6] vs Christina MCHALE (USA)

Not Before 9:00 pm

ATP [WC] Thomaz BELLUCCI (BRA) vs Stephane ROBERT (FRA)

 

GRANDSTAND Starting At: 11:00 am

ATP Nikoloz BASILASHVILI (GEO) vs [PR] Tommy ROBREDO (ESP)

followed by

ATP Karen KHACHANOV (RUS) vs Diego SCHWARTZMAN (ARG)

followed by

WTA Agnieszka RADWANSKA (POL) [5] vs Qiang WANG (CHN)

followed by

ATP Bernard TOMIC (AUS) vs [Q] Mikhail KUKUSHKIN (KAZ)

Not Before 5:00 pm

ATP Alexandr DOLGOPOLOV (UKR) vs Malek JAZIRI (TUN)

 

COURT 1 Starting At: 11:00 am

ATP Adrian MANNARINO (FRA) vs [Q] Benjamin BECKER (GER)

followed by

WTA [Q] Veronica CEPEDE ROYG (PAR) vs Dominika CIBULKOVA (SVK) [4]

followed by

ATP Gastao ELIAS (POR) vs Horacio ZEBALLOS (ARG)

followed by

WTA [Q] Jana CEPELOVA (SVK) vs CoCo VANDEWEGHE (USA) [18]

Not Before 5:00 pm

ATP John ISNER (USA) Steve JOHNSON (USA) vs Feliciano LOPEZ (ESP) Marc LOPEZ (ESP) [8]

 

COURT 2 Starting At: 11:00 am

WTA Lucie SAFAROVA (CZE) vs Daria GAVRILOVA (AUS) [23]

followed by

ATP Damir DZUMHUR (BIH) vs Hyeon CHUNG (KOR)

followed by

ATP [WC] Andrey RUBLEV (RUS) vs Florian MAYER (GER)

followed by

WTA [WC] Bethanie MATTEK-SANDS (USA) vs Elina SVITOLINA (UKR) [9]

followed by

ATP Rohan BOPANNA (IND) Pablo CUEVAS (URU) vs [WC] Nick KYRGIOS (AUS) Matt REID (AUS)

 

COURT 7 Starting At: 11:00 am

ATP [WC] Casper RUUD (NOR) vs Yen-Hsun LU (TPE)

followed by

WTA Sara ERRANI (ITA) vs Shuai ZHANG (CHN) [30]

followed by

ATP [Q] Darian KING (BAR) vs [Q] Lukas LACKO (SVK)

followed by

WTA Elena VESNINA (RUS) [13] vs [WC] Ajla TOMLJANOVIC (CRO)

followed by

ATP Dominic THIEM (AUT) Nenad ZIMONJIC (SRB) vs Alexander ZVEREV (GER) Mischa ZVEREV (GER)

 

COURT 8 Starting At: 11:00 am

WTA Kateryna BONDARENKO (UKR) vs Mirjana LUCIC-BARONI (CRO) [26]

followed by

ATP [Q] Radu ALBOT (MDA) vs Andreas SEPPI (ITA)

followed by

WTA Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) [17] vs Yaroslava SHVEDOVA (KAZ)

followed by

ATP Denis ISTOMIN (UZB) vs Andrey KUZNETSOV (RUS)

Not Before 5:00 pm

WTA Anastasija SEVASTOVA (LAT) [19] vs Sorana CIRSTEA (ROU)

 

COURT 9 Starting At: 11:00 am

WTA Ana KONJUH (CRO) [29] vs Kirsten FLIPKENS (BEL)

followed by

WTA Yulia PUTINTSEVA (KAZ) [27] vs Carina WITTHOEFT (GER)

followed by

WTA-After Suitable Rest

Daria GAVRILOVA (AUS) Johanna KONTA (GBR) vs Svetlana KUZNETSOVA (RUS) Kristina MLADENOVIC (FRA)

followed by

WTA Barbora STRYCOVA (CZE) [15] vs Johanna LARSSON (SWE) followed by

WTA Xenia KNOLL (SUI) Aleksandra KRUNIC (SRB) vs Shuko AOYAMA (JPN) Zhaoxuan YANG (CHN)

 

COURT 10 Starting At: 11:00 am

WTA Raluca OLARU (ROU) Olga SAVCHUK (UKR) vs Andreja KLEPAC (SLO) María José MARTÍNEZ SÁNCHEZ (ESP)

followed by

ATP Fabio FOGNINI (ITA) Robert LINDSTEDT (SWE) vs Gilles MULLER (LUX) Sam QUERREY (USA)

Not Before 2:00 pm

WTA Julia GOERGES (GER) Jelena OSTAPENKO (LAT) vs Lara ARRUABARRENA (ESP) Chen LIANG (CHN)

followed by

ATP Robin HAASE (NED) vs [WC] Mikael YMER (SWE)

 

CLICK TO BUY PRO TENNIS GEAR


No Replies to "Latest ATP & WTA Miami Results, Schedules, Quick Hits | 22 March"


    Got something to say?

    Some html is OK